APTECZKI
Apteczka pierwszej pomocy w zakładzie pracy – konfexim.com.pl

APTECZKI

Jest 9 produktów.

Pokazano 1-9 z 9 pozycji
Aktywne filtry

Czy apteczka pierwszej pomocy do biura to obowiązek pracodawcy?

Nie ulega wątpliwości, że apteczka do firmy to bardzo ważny element wyposażenia w miejscu pracy. Choć na co dzień nie jest wykorzystywana (na szczęście), w wyjątkowych sytuacjach staje się nieoceniona. Czy jednak apteczka do firmy stanowi wymóg? A może jej posiadanie jest wyrazem dobrej woli prezesa? Oczywiście tylko na jedno z tych pytań można udzielić pozytywnej odpowiedzi. Należy wiedzieć, że apteczka pierwszej pomocy do biura jest bezwzględnie wymagana. Nie tylko powinna znaleźć się w miejscu pracy, ale również musi spełniać podstawowe wytyczne. Zbyt mała, niepełna czy niedostosowana do wykonywanych przez pracowników czynności apteczka do biura może stanowić powód przyznania firmie kary.

Jaka powinna być apteczka do firmy?

Nie istnieje uniwersalna apteczka do biura, magazynu czy innego rodzaju firmy. Każdy zakład pracy powinien mieć swój zestaw pierwszej pomocy. Rodzaj, wielkość i wyposażenie dobiera się m.in. podług liczby pracowników, charakteru pracy (włączając w to i osoby pracujące za biurkiem, i w magazynie), liczby dodatkowych osób przebywających na terenie firmy (np. w przypadku placówki przyjmującej klientów), rodzaju i poziomu zagrożenia. Może się okazać, że jedna apteczka na leki nie wystarczy. W średnim i dużym zakładzie pracy wymagane jest umiejscowienie zestawu do udzielania pierwszej pomocy w każdym miejscu, w którym może dojść do urazu - tak, by poszkodowany bezzwłocznie uzyskał niezbędną pomoc. Warto również wiedzieć, że apteczka pierwszej pomocy do biura przed zakupem powinna zostać skonsultowana z lekarzem opiekującym się pracownikami danej firmy. To on ustala, co musi obejmować firmowy zestaw do pierwszej pomocy.

Apteczka pierwszej pomocy do biura oferowana w naszym sklepie zawiera najpopularniejsze i najpotrzebniejsze elementy. Zapytaj lekarza, czy sprawdzi się w Twojej firmie!

Apteczka na leki czy zestaw do pierwszej pomocy?

Prawo obowiązujące w Polsce nie określa zawartości apteczki do firmy. Nie znaczy to jednak, że rozsądnie będzie umieścić w niej cokolwiek, co dostępne jest bez recepty w aptece. Warto wiedzieć, że apteczka na leki w miejscu pracy raczej się nie sprawdzi. Jeżeli osoba wskazana przez dyrektora do udzielania pierwszej pomocy nie ma wykształcenia medycznego, w apteczce nie powinny znaleźć się leki, nawet takie jak tabletki przeciwbólowe, krople wspomagające żołądek czy serce. Wskazany jest za to zestaw pierwszej pomocy obejmujący opatrunki jałowe, gazy, plastry, opaski elastyczne i dziane, sprzęt do wykonywania sztucznego oddychania metodą usta-usta, rękawiczki jednorazowe, nożyczki zakończone tępo, maseczki. Ponadto firmowy zestaw do pierwszej pomocy może obejmować opatrunki z hydrożelem, sól fizjologiczną, koc termiczny.

Uwaga! Apteczka do firmy musi zawierać nie tylko zestaw do udzielania pierwszej pomocy, ale również instrukcję. Ponadto przy apteczce do biura powinien znaleźć się wykaz osób mających wiedzę i kompetencje do udzielania pierwszej pomocy - na każdej zmianie powinna znajdować się co najmniej jedna taka osoba.